1 lipca 2011

Czy na pewno eco?

Mój tata wyrobił we mnie nawyk dokładnego czytania składu produktów spożywczych przed zakupem. Z wykształcenia jest chemikiem, więc dla większości kosmicznie brzmiące nazwy nie są mu obce. Nauczył mnie między innymi, żeby nie kupować produktów z utwardzonymi tłuszczami roślinnymi, wyjaśnił z czego powstaje powszechnie używany czerwony barwnik E-120 (sproszkowane owady!). Ostatnio nawyk ten przeniosłam również na kosmetyki. Wszystko po to, żeby unikać parabenów.

Parabeny to substancje konserwujące powszechnie dodawane do kosmetyków, które mogą zaburzać gospodarkę hormonalną. Coraz częstsze przypadki przyspieszonego  dojrzewania nastolatków, spadku płodności oraz wzrost ilości przypadków raka jądra jest wiązany z codziennym stosowaniem kosmetyków zawierających parabeny. Od kilku lat prowadzone są badania na temat szkodliwego działania tych substancji na nasz organizm, jednak nadal nie podjęto kroków prawnych zakazujących używania parabenów. Między innymi w Polsce i w Danii prowadzone są kampanie na rzecz zakazania stosowania parabenów. Fundacje apelowały do największych koncernów kosmetycznych, niestety  nie wykazały one chęci zaprzestania stosowania szkodliwych składników. Najsmutniejsze jest to, że parabeny dodawane są do kosmetyków przeznaczonych dla dzieci i niemowląt oraz tych oznaczanych jako Eko czy Bio. Kupowanie kosmetyków w aptece też nie daję pewność, że w składzie nie ma parabenów. Dziś rano wyrzuciłam do śmieci maseczkę do twarzy. Na opakowaniu napisane było NATURALNIE 100% PRO ECO oraz CERTYFIKOWANE UPRAWY ROŚLINNE. Głupia, dałam się nabrać. W składzie było aż 5 z 17 parabenów. Od dziś będę chodzić na zakupy z wydrukowaną listą szkodliwych substancji. Nie dam się nabrać kolejny raz.
Więcej o akcji przeciwko parabenom  znajdziecie na stronie Fundacji PRO-TEST.

1 komentarz:

  1. Wpadłam i zostaję :)))) o koszenili już wcześniej słyszałam i mam świadomość, że nie wolno mi jej jeść ze względów religijnych (bo to owady :P). Mądry blog, będę wchodzić :))

    OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search