21 kwietnia 2013

Znalezione w sieci: cronometer.com

Całkiem niedawno dowiedziałam się o tej stronie dzięki portalowi VeganWorkout.org.pl. Co to jest Cronometer? To strona, która pozwoli Wam przeanalizować Waszą dietę. 


Żeby zacząć korzystać ze strony, trzeba się zalogować. Najwygodniej jest logować się przy użyciu konta googla (można też przy pomocy Facebooka). Jeśli chcemy założyć osobne konto, trzeba czekać na email aktywujący (do mnie dotarł dopiero po kilku dniach). Następnie wypełniamy zakładkę Profile, gdzie uzupełniamy dane na temat naszej wagi, wzrostu, naszego celu (utarta wagi, utrzymanie wagi czy przybranie na wadze) oraz proporcje kalorii pochodzących z węglowodanów, białka i tłuszczu jaką chcemy spożyć każdego dnia.


Następnie w zakładce Diary  zapisujemy co zjedliśmy danego dnia, można też dodać aktywność fizyczną. Baza produktów spożywczych jest bardzo bogata, jeśli czegoś brakuję, można dodać (zakładka Foods), trzeba jednak znać wartości odżywcze tego produktu. Kiedy już skończymy uzupełnianie posiłków, system pokaże nam ile zjedliśmy kalorii, ile z nich pochodziło z tłuszczu, ile z białka, a ile z węglowodanów. Możemy przeanalizować również dzienne spożycie witamin, minerałów, poszczególnych rodzajów tłuszczów, węglowodanów i protein. 
Oczywiście cronometer nie zastąpi wizyty u dietetyka, nie zbilansuje nam diety idealnie dobranej do naszych potrzeb. Może natomiast uświadomić nam kilka faktów, pomóc kontrolować. Ja na przykład dowiedziałam się  że mam tendencję do spożywania zbyt dużej ilości tłuszczu, za mało natomiast jem ostatnio warzyw (trzeba to zmienić).

Cronometer można też pobrać w formie aplikacji na Androida lub iPhona.

P.S. Osoby spożywające mleko sojowe nie powinny sugerować się dawkami witaminy D, A i B12 podawanymi przez cronometer. Mleko widniejące w bazie jest najczęściej fortyfikowane (w Polsce nie wszystkie mleka mają dodatek witamin) co zawyża wyniki.

Znacie? Używacie?

1 komentarz:

  1. Nie znałam, dzięki za link - przyda się do planowania posiłków odpowiednio do treningów :)

    OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search