14 sierpnia 2013

Czy wiesz, że...

...skakanie (np. na trampolinie lub na skakance) jest jednym z najefektywniejszych ćwiczeń prozdrowotnych. Ta prosta czynność bardzo korzystnie wpływa na oczyszczanie układu limfatycznego.

Krew i limfa to dwa rodzaje płynów krążących w organizmie. Układ krwionośny opiera się na sercu, pompującym krew. Układ limfatyczny nie ma takiej pompy, a do przepływu limfy dochodzi pod wpływem skurczu otaczających naczynia chłonne mięśni szkieletowych.
Gdy przepływ chłonki przebiega bez zakłóceń, wszystkie komórki ciała nie tylko otrzymują tlen i składniki odżywcze, ale także oczyszczone są ze zbędnych produktów przemiany materii i czynników chorobotwórczych. Gdy człowiek ma mało ruchu, dochodzi do zastoju chłonki i blokady układu chłonnego. Spowolniony przepływ limfy zmniejsza sprawność układu odpornościowego i tym samym toruje drogę dla wielu chorób.

Każda aktywność polegająca na skurczu mięśni pobudza przepływ limfy, ale skoki na trampolinie robią to najefektywniej. A to dlatego, że ruch pionowy, łagodnie otwiera i zamyka zastawki naczyń chłonnych, co ułatwia przepływ chłonki.

Zatem wszystkie dzieci i dorosłych zachęcam do skakania, wystarczą 4 minuty dziennie. 

źródło: www.cyberbaba.pl

5 komentarzy:

 1. To wspaniale, bo uwielbiam skakać na skakance :-)
  Joanna

  OdpowiedzUsuń
 2. genialny filmik. Zmotywował mnie:D

  OdpowiedzUsuń
 3. Dlatego moje pokolenie nie było tak koślawe jak obecne młode. Wady postawy u połowy dzieci 7mioletnich.
  U nas rżnęło się w gumę co dzień. Na przerwach szkolnych też. Nikt nie siedział pod ścianą i nie klepał w tel.

  OdpowiedzUsuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search