4 września 2013

Czy wiesz, że...

... do żółtych (zazwyczaj) koszy na tworzywa sztuczne możesz wyrzucać nie tylko butelki? Wszytskie tworzywa sztuczne oznaczone takim znaczkiem...

... nadają się do recyklingu. Gdzie taki znaczek znajdziemy i co jeszcze możemy segregować?


1. Opakowania po żółtym serze i wędlinach
2. Kartony po mleku, sokach (tzw. tetra paki)
3. Opakowania po czipsach
4. Opakowania po lodach
5. Opakowania po środkach czystości
6. Opakowania po kosmetykach i półproduktach kosmetycznych
7. Foliowe worki i reklamówki
8. Opakowania po makaronach
9. Opakowania po jogurtach
10. Puszki po napojach i konserwach (jeśli nie ma osobnego pojemnika)
11. Foliowe opakowania po chusteczkach higienicznych....

....i wiele, wiele innych rzeczy. Pamiętajcie, tworzywa sztuczne to nie tylko butelki! Z perspektywy długości ludzkiego życia, można powiedzieć, że plastik nie ulega rozkładowi. Najlepszym scenariuszem dla plastikowych odpadów, jest ich przetworzenie, dlatego segregacja tworzyw sztucznych jest bardzo ważna.

Więcej o segregacji pisałam w poście Podstawowe zasady segregacji śmieci.
Polecam Wam również film Jestem z plastiku.

9 komentarzy:

 1. Eh, wszystko pięknie ale u nas na osiedlu nie ma kubłów do sortowania śmieci pomimo nowych przepisów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przykro mi to słyszeć. Może jakiś apel do odbiorcy śmieci trzeba wystosować...?

   Usuń
 2. Kiedyś szukałam takich wlepek, gdzie dokładnie jest rozpisane co do jakiego kubła. Czasami rzecz oczywista, a później się np. okazywało, że jednak nie do końca, bo np. wg jednej rozpiski worek foliowy wrzuca się tam gdzie plastik, a wg innej ten sam worek foliowy już nie jest plastikiem.
  Mnie denerwuje, że na moim osiedlu wywózka śmieci jest bardzo rzadko i najczęściej wszystkie te "butelki" zaśmiecają pół podwórka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Teoretycznie każde opakowanie oznaczone tym znaczkiem nadaje się do recyklingu. Czy firma odbierająca śmieci w danym mieście je przetwarza, to już inna sprawa. Najlepiej sprawdzić jakie ta firma daje wytyczne. Kiedyś widziałam śmietniki do recyklingu, na których były naklejki z takimi wytycznymi. To jest dopiero dobry pomysł.

   Usuń
 3. O tym akurat wiedziałam. Pewnie dlatego, że mieszkam w UK, gdzie segregacja śmieci jest czymś zupełnie oczywistym. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Niestety do niedawna jeszcze (teraz nie jestem tego w stanie zaobserwować jak siedzę od wczesnego rana w pracy) i tak i tak przyjeżdżała jedna śmieciara i wszystko zgarniała do jednego kubła. Czy to plastik, czy zwykłe odpady komunalne. Zgroza!

  Co do Twojego pytania u mnie odnośnie Zielonego Targu - przyznaję się bez bicia, że nie było mnie na targu. Musiałam pilnie wyjechać w rodzinne strony poza Poznań, tak więc... :( W tą sobotę mam wizytę fachowca u siebie w domu, ale liczę na to, że szybko się uwinie i będę mogła podskoczyć na plac Bernardyński po świeże warzywka i owocki :))
  Jeszcze raz Ci bardzo dziękuję za cynk z tym miejscem :) JA myślałam, że to zwykły targ, jakich wiele... :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli wrzucane są do jednego kontenera, to prawdopodobnie później są sortowane.

   Usuń
 5. A wiesz może co robić z opakowaniami po aerozolach? Od jakiegoś czasu borykam się z tym, co z nimi zrobić. Nie kupuję już nic w aerolozu, ale mam jakieś stare niedobitki i nigdzie nie mogę znaleźć jednoznacznych wskazań, gdzie się je wyrzuca :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Całe życie byłam przekonana, że aerozole wyrzuca się do tych zbiorczych pojemników. Jednak według tej listy opakowania po aerozolach należą do niebezpiecznych i należy je oddawać podczas zbiórek (pierwsze słyszę szczerze mówiąc). http://gdziesmieci.pl/index.php/niebezpieczne-w-trakcie-zbiorek

   Poznań na przykład pominął aerozole w swoim spisie odpadów niebezpiecznych:http://www.odpady.poznan.pl/index.php?rsl=1&&pid=11111233

   I weź tu człowieku bądź mądry. Może spfrawdź, co na ten temat mówi Twój odbiorca śmieci?

   Usuń

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search