Sezon na katar uważam za otwarty:( Ostatni bardzo intensywny weekend, zmęczenie i nagła zmiana temperatury jaka zaskoczyła mnie w Warszawie zrobiły swoje, od kilku dni męczy mnie katar i drapanie w gardle. Herbata z echinacei, lipy i imbiru, czosnek, biostymina i woda z solą morską do inhalacji i płukania gardła poszły już w ruch. Nie jest najgorzej, jeszcze trzy lata temu w sezonie grypowym męczyły mnie znacznie gorsze choróbska, tym niemniej życie z katarem do przyjemnych nie należy.

Do najskuteczniejszych leków jakie pomagają mi w walce z katarem należą Sinulan i domowe inhalacje. Niestety nie posiadam specjalistycznego sprzętu do tego zabiegu, a moja cera nie wytrzymuje siedzenia nad parującym garnkiem więcej niż dwa razy dziennie. Co można w takiej sytuacji zrobić? Po pierwsze uruchomić kominek zapachowy z olejkami eterycznymi i urządzić sobie małe spa we własnej łazience. Idealnie jeśli macie w domu wannę, z poniższych składników przygotujcie sól do kąpieli. Jeśli tak jak ja macie do dyspozycji tylko kabinę prysznicową, do soli dodajcie wybrany bezzapachowy olej i po ciepłym prysznicu wykonajcie peeling całego ciała. Od razu zauważycie różnicę, nos po takiej ziołowej mieszance na pewno zacznie współpracować.

Co znajdziemy w naszej soli?

Tymianek ma właściwości odkażająco, zwalcza bakterie i grzyby chorobotwórcze. Działa wykrztuśnie, wzmaga wydzielanie płynnego śluzu, rozrzedzającego wydzielinę zalegającą w gardle. Pomocny jest też przy stanach zapalnych w jamie ustnej czy na skórze. Zawiera nawet do 5% olejków eterycznych.
Rozmaryn również działa antybakteryjnie i przeciwgrzybiczo. W aromaterapii przypisuje mu się właściwości poprawiające nastrój i wspomagające walkę z przeziębieniem.
Inhalol zawiera olejek tymiankowy, miętowy, sosnowy i terpentynowy. Preparat stosuje się w nieżytach oskrzeli i górnych dróg oddechowych, w migrenie, a także do dezynfekcji i odświeżania powietrza.

Olejek z drzewa herbacianego ma bardzo silne właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze i wirusobójcze. Można go stosować na skórę bez rozcieńczania.

Imbir ma działanie rozgrzewające.

SKŁADNIKI:
5-6 łyżek soli morskiej
łyżeczka suszonego tymianku
łyżeczka suszonego rozmarynu
5 kropel Inhalolu (olejek do inhalacji)
5 kropel ojejku z drzewa herbacianego
1/4 mielonego imbiru
olej o neutralnym zapachu do peelingu

Rozmaryn i tymianek zmiel w młynku do kawy, zmielone zioła wymieszaj z solą. Olejki eteryczne dodaj do kosmetyku bezpośrednio przez użyciem. Sól | peeling najlepiej przygotowywać na bieżaco by olejki eteryczne nie wietrzały. 

4 komentarze

  1. recenzjatorka Reply

    Wyobraziłam sobie ten intensywny zapach.. 🙂 Na pewno kiedyś wypróbuję ten przepis na sobie. Bardzo podoba mi się wygląd Twojego bloga 🙂

    • Zielona wśród ludzi Reply

      To fakt, pachnie bardzo intensywnie, ale ja bardzo lubię ten zapach:)

  2. Anonimowy Reply

    super! a jakieś pomysły na cieknący katar podczas wysiłku fizycznego? rower/bieg/ trening w domu, wystarczy parę chwil i jakby kran odkręcić…
    PS. szampon sprawuje się cudownie 🙂 pozdrowienia z Warszawy!

    • Zielona wśród ludzi Reply

      Niestety nic na takie katar nie poradzę. Sama się z nim męczę w górach i na rowerze. Wiem tylko, że ta przypadłość ma nawet jakąś medyczną nazwę, ale chyba nikt nie wie czy da się to jakoś leczyć:(

      Cieszę się, że szampon się sprawdza:)

Write A Comment

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.