Zrób sobie: olejek myjący - ratunek dla bardzo suchej skóry | Zielona wśród ludzi

2 lipca 2015

Zrób sobie: olejek myjący - ratunek dla bardzo suchej skóry

Po ostatnich warsztatach zostało mi trochę maceratu z nagietka. Chwilę zastanawiałam się co z nim zrobić, w końcu postanowiłam zrealizować pomysł, który chodził mi po głowie już od jakiegoś czasu - olejek myjący. Jest to banalnie prosty w wykonaniu kosmetyki, w najprostszej wersji może składać się tylko z dwóch składników. Do jego przygotowania nie potrzebujemy żadnych przyrządów, tylko buteleczki, składniki możemy lać na oko, a on i tak się uda:)

Ponieważ po remoncie mieszkania ręce moje i niemęża wciąż nie doszły do siebie, olejek myjący przygotowałam z myślą o myciu rąk. Mydło, nawet to delikatnie przetłuszczone siało zbyt duże spustoszenie na naszej przesuszonej skórze. Zrezygnowałam z najczęściej spotykanej formy olejku myjącego olej+emulgator, ponieważ taki olejek bardzo trudno się spłukuje, mój kosmetyk przygotowałam w formie olej+łagodny detergent. Olejek po kontakcie z wodą daje bardzo przyjemną, kremową pianę, dokładnie myje i bardzo łatwo się spłukuje. Pozostawiony w takiej formie lub się jednak rozwarstwiać i przed użyciem trzeba go porządnie wstrząsnąć (WERSJA I). Jeśli bardzo przeszkadza Wam ten proces, bardzo łatwo można go przerobić na podobnie skuteczną i przyjemną w użyciu emulsję do mycia (WERSJA II).

WERSJA I
70 ml maceratu z nagietka lub wybranego oleju
ok. 10-15 kropel wybranego olejku eterycznego

Wszystkie składniki wlej do buteleczki z dozownikiem o pojemności 100 ml, dokładnie wstrząśnij przed każdym użyciem.WERSJA II
15 ml wybranego hydrolatu/wody/ziołowego naparu
52 ml maceratu z nagietka lub wybranego oleju
ok. 10-15 kropel wybranego olejku eterycznego


Wszystkie składniki wlej do buteleczki z dozownikiem o pojemności 100 ml, dokładnie wstrząśnij przed pierwszym użyciem. Jeśli chcesz przedłużyć trwałość kosmetyku, dodaj ok. 10 kropli konserwantu DHA BA.


Obie wersje olejku nadają się nie tylko do mycia rąk, ale też twarzy, ciała czy włosów. Jeśli chcecie jeszcze podnieść jego właściwości pielęgnacyjne, możecie wzbogacić go o kilka kropel gliceryny czy d-pantenolu.

Podziel się


Start typing and press Enter to search