17 grudnia 2017

Jak kupić prawdziwy cynamon?Czy wiecie, że większość cynamonu dostępna na rynku jest tak naprawdę jego tańszą podróbką, która nie tylko ma inny smak i zapach, ale też spożywana w dużych ilościach może mieć niekorzystny wpływ na wątrobę i nerki?

Na co dzień raczej nikt nie je cynamonu łyżkami, szczypta tańszego, pochodzącego z Chin zamiennika cynamonu Cassia na pewno nikomu krzywdy nie zrobi, ale jeśli używacie cynamonu często i gęsto warto wybrać cynamon cejloński, który ma znikome ilości kumaryn. To właśnie te związki są podejrzewane o powodowanie marskości wątroby. 


Jak rozpoznać cynamon cejloński?
Jeśli kupujemy laski cynamonu, nie będzie raczej problemu. Kora cynamonu cejlońskiego składa się z ciasno zwiniętych, jasnobrązowych listków, które bez problemu dają się zetrzeć na tarce. Cynamon Cassia jest ciemniejszy, bardzo twardy, nie da się go zetrzeć na tarce, a laski są puste w środku.

Kupując cynamon mielony musimy liczyć na opis na opakowaniu, zazwyczaj nie widać jak przyprawa prezentuje się w środku. Mielony cynamon cejloński jest jaśniejszy i w jego strukturze widać czasem coś na kształt jasnych włosków. Zmielony cynamon Cassia jest ciemniejszy i bardziej pudrowy.

Dobrą wskazówką może być też cena, cynamon cejloński jest dużo droższy od chińskiego. Za 60 g widocznego na zdjęciu cynamonu od Darów Natury zapłaciłam w sklepie stacjonarnym ponad 9 zł (w internecie jest nieco taniej). Za trzy laski również prawie 10 zł.Obie odmiany cynamonu różnią się też smakiem i zapachem. Zapach cejlońskiego jest mniej intensywny, bardziej cytrusowy i kojarzący się z coca-colą. W smaku jest słodszy niż cynamon Cassia. Dla bardzo wyczulonych kucharzy to może mieć znaczenie, do niektórych potraw, szczególnie tych wytrawnych, cynamon chiński może być lepszy.

Co można zrobić z chińskiego cynamonu?
Jeśli nawet macie w domy cynamon Cassia, w żadnym razie nie namawiam, żeby go wyrzucać. Spokojnie możecie go od czasu do czasu dodać do potraw, możecie też wykorzystać go do produkcji kosmetyków. Ze względu na intensywny zapach i paradoksalnie na wysoką zawartość kumaryn, które zastosowane zewnętrznie wykazują właściwości antycellulitowe, cynamon chiński idealnie nada się do produkcji takiego peelingu kawowego.Na koniec mam dla Was ciekawostkę od Wiemy co jemy o właściwościach zdrowotnych cynamonu. W internecie można znaleźć długie listy chorób które można wyleczyć z użyciem cynamonu. Niewątpliwie ma on właściwości rozgrzewające, to wie każdy, kto olejek eterycznyz cynamonu dodawał do swoich kosmetyków. Cynamon, a właściwie olejek eteryczny w nim zawarty ma też właściwości antybakteryjne, ale jak to jest z tym poziomem cholesterolu, PCOS czy poziomem cukru we krwi? Jak jest naprawdę powie Wam poniższy post:


Święta Bożego Narodzenia mają zapach przypraw. Goździków wciśniętych w skórkę pomarańczy, cynamonu w kompocie z...
Opublikowany przez WIEMY CO JEMY na 14 grudnia 2017


Zobacz też: Jak kupić prawdziwą czekoladę

Prześlij komentarz

Whatsapp Button works on Mobile Device only

Start typing and press Enter to search